dr Karolina Wierel

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Karolina Wierel, dr, adiunkt w Zakładzie Studiów nad Kulturą i Mediami Uniwersytetu w Białymstoku, kulturoznawca, filolog. Interesuje się twórczością katastroficzną i postapokaliptyczną, motywem Księgi w kulturze, relacją kultura-literatura-film, historią oralności i piśmienności oraz współczesnymi prądami myślowymi w filozofii kultury, a szczególnie nową humanistyką, humanistyką ekologiczna, posthumanizmem, postsekularyzmem. Ostatnie publikacje: Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich i filmowych przełomu XX i XXI wieku, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2019; Po co nam postapokalipsy? Kultura postapokaliptyczna na początku XXI wieku z perspektywy kultur Zachodu, „Przegląd Humanistyczny” 2017 nr 1 (456); Postapokaliptyczna wizja człowieka w trylogii Dmitrija Głuchowskiego: Metro 2033, Metro 2034, Metro 2035, „Annales Universitatis Maria Curie-Skłodowska”, 2016, nr 2, vol. XXXIV, Nie-tylko ludzkie pragnienia - refleksje na temat kompleksu omnipotencji (Białystok 2015)

Zainteresowania pozanaukowe: podróże, szczególnie w rejon Bałkanów i do USA, jazda na rowerze, literatura dziecięca, udział w festiwalach muzycznych, taniec współczesny, seriale takie jak Mr. Robot, The Knick, Gra o tron, Ostatnie Królestwo, Dziewczyny, Opowieść podręcznej, Westworld.