dr Karolina Wierel

karolinaw.png

k.wierel@uwb.edu.pl

Karolina Wierel, dr, adiunkt w Zakładzie Studiów nad Kulturą i Mediami Uniwersytetu w Białymstoku, kulturoznawca, filolog. Interesuje się twórczością katastroficzną i postapokaliptyczną, motywem Księgi w kulturze, relacją kultura-literatura-film, historią oralności i piśmienności oraz współczesnymi prądami myślowymi w filozofii kultury, a szczególnie nową humanistyką, humanistyką ekologiczna, posthumanizmem, postsekularyzmem. Ostatnie publikacje: Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich i filmowych przełomu XX i XXI wieku, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2019; Po co nam postapokalipsy? Kultura postapokaliptyczna na początku XXI wieku z perspektywy kultur Zachodu, „Przegląd Humanistyczny” 2017 nr 1 (456); Postapokaliptyczna wizja człowieka w trylogii Dmitrija Głuchowskiego: Metro 2033, Metro 2034, Metro 2035, „Annales Universitatis Maria Curie-Skłodowska”, 2016, nr 2, vol. XXXIV, Nie-tylko ludzkie pragnienia - refleksje na temat kompleksu omnipotencji (Białystok 2015)

Zainteresowania pozanaukowe: podróże, szczególnie w rejon Bałkanów i do USA, jazda na rowerze, literatura dziecięca, udział w festiwalach muzycznych, taniec współczesny, seriale takie jak Mr. Robot, The Knick, Gra o tron, Ostatnie Królestwo, Dziewczyny, Opowieść podręcznej, Westworld.

Funkcje pełnione na Uniwersytecie w Białymstoku:

- Zastępca dyrektor ds dydaktycznych (od 2019)

- Senacka Komisja ds. Kształcenia

- Rada Instytutu Studiów Kulturowych

- Instytutowa Komisja ds Jakości Kształcenia

- Koordynatorka programu Erasmus+  (2018-2020)

- Koordynator programu Erasmus+ w MIKiS

- Koordynator projektu w MIKiS „Kuźnia kompetencji studentów Wydziałów: Historyczno-Socjologicznego, Filologicznego i Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku” w 2018 roku.

Członkostwo w zespołach i towarzystwach naukowych:

- Członkini Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego Oddział w Białymstoku

- Członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Fantastyką UwB

- Członkini Zespołu Badań Filozofii Kultury przy Zakładzie Studiów nad Kulturą i Mediami MIKiS

Wybrane publikacje:

"The End, Power and the Media: Catastrophic Imagination in Film Discourse. Analysis of the Phenomenon on the Example of Adam McKay’s Don’t Look", " Miscellanea Anthropologica et Sociologica" 2021–2022, 22(4)–23(1): 77–91

Literatura lęku/literatura nadziei. „Księgi" katastrofizmu i postapokaliptyki przełomu wieku XX i XXI, 2018, Lublin, „Annales Universitatis Marie Curie-Sklodowska Sectio FF Philologiae, vol. 36 no.2, s. 107-120