Izabela Szafrańska, studentka kulturoznawstwa UwB, w półfinale The Voice of Poland.

Pierwszy odcinek „na żywo” w programie The Voice of Poland zakończył się dla Izabeli Szafrańskiej wielkim sukcesem. Iza, należąca do drużyny Michała Szpaka, wykonała utwór Faith Hill "There You'll Be", który wyszedł jej znakomicie. W otoczeniu falujących światełek zapalonych przez znajdującą się w studio publiczność Izabela udowodniła, że jest utalentowaną i profesjonalną artystką. Tym samym podbiła nie tylko serca jury, otrzymując bardzo przychylne oceny, ale też wielu osób w całej Polsce, którzy oddali swój głos na wokalistkę.

W programie pozostało ośmioro uczestników. Kolejny odcinek „na żywo” odbędzie się w najbliższą sobotę 24 listopada o godzinie 20.05 na antenie TVP2. Zachęcamy do głosowania na Izę poprzez wysłanie wiadomości sms i gratulujemy przejścia do półfinału.

Izabela Szafrańska jest absolwentką studiów I stopnia na kulturoznawstwie prowadzonych przez Międzywydziałowy Instytut Kulturoznawstwa i Sztuki UwB. Obecnie znajduje się na studiach II stopnia tego samego kierunku. Warto dodać, że udział w programie The Voice of Poland nie jest muzycznym debiutem Izabeli. Koncertuje ona w kraju i za granicą zdobywając nagrody w wielu prestiżowych konkursach i festiwalach. Iza, jak przystało na uzdolnioną studentkę kulturoznawstwa, wykonuje muzykę sefardyjską, śpiewa utwory poetyckie, zajmuje się rękodziełem i tańczy i… długo by wymieniać. Trzymamy kciuki a Izę!

IZASZ

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel