MISJA I STRATEGIA ROZWOJU

WYDZIAŁU STUDIÓW KULTUROWYCH

UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU NA LATA 2023-2030

 

Strategia Wydziału Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku jest kompatybilna ze Strategią Uniwersytetu w Białymstoku na lata 2022-2030 przyjętą przez Senat Uniwersytetu w Białymstoku w dniu 29 czerwca 2022 r. (Uchwała nr 3057). Obszary Strategii Wydziału Studiów Kulturowych UwB wpisują się w cele strategiczne i horyzontalne wskazane w Strategii Uniwersytetu w Białymstoku określone jako: doskonała nauka, wysoka jakość kształcenia, efektywna współpraca z otoczeniem, internacjonalizacja, stabilność finansowa i kadry.

 

MISJA

               Misją Wydziału Studiów Kulturowych jest przyczynianie się do rozwoju Polski północno-wschodniej w aspekcie kulturowym, społecznym i ekonomicznym, szczególnie poprzez szeroki dostęp do wyższego wykształcenia prowadzonego na wysokim poziomie. Wydział kształci studentów, aby stawali się oni odpowiedzialnymi, krytycznie myślącymi obywatelami Polski, Europy i świata, świadomymi wyzwań i oczekiwań współczesności, posiadającymi szeroką wiedzę humanistyczną, umiejętności jej zastosowania i kompetencje komunikacyjne. Zaproponowane w programach nauczania treści dydaktyczne uwzględniają zróżnicowanie narodowościowe, etniczne, religijne i kulturowe Podlasia, przyczyniając się do zachowania piękna i różnorodności tradycji naszego regionu i kompetencji potrzebnych do funkcjonowania w XXI wieku, takich jak kreatywność czy innowacyjność. 

               Uwzględniając różnorodne potrzeby otoczenia społecznego, Wydział Studiów Kulturowych dąży do zacieśniania więzi między uniwersytetem i jego otoczeniem, co sprzyja upowszechnianiu wyników prowadzonych przez pracowników badań naukowych i promowaniu akademickich wartości, a szczególnie zrozumienia rangi dziedzictwa historyczno-kulturowego regionu.               Wydział Studiów Kulturowych kontynuuje dorobek i historyczne tradycje europejskiego Uniwersytetu, przejawiające się w poszukiwaniu prawdy, za Karlem Jaspersem określanej jako wiodąca idea Uniwersytetu, i obejmujące zasadę jedności nauki i procesu dydaktycznego, swobodę merytorycznej dyskusji oraz podejmowanie krytycznej refleksji nad życiem człowieka i jego kondycją społeczną oraz kulturową, a także promowanie unikatowej wartości przyrodniczej Podlasia.

STRATEGIA

               Strategia Wydziału Studiów Kulturowych obejmuje działania w zakresie prowadzenia badań naukowych, procesu kształcenia studentów, popularyzacji wiedzy i osiągnięć pracowników i studentów w społeczeństwie, współpracy z otoczeniem oraz działalności artystycznej.

 

Nauka

               Zadaniem Wydziału jest organizacja i wspieranie badań naukowych z zakresu kulturoznawstwa i pokrewnych nauk humanistycznych, prowadzonych przez pracowników na jak najwyższym poziomie, zgodnie z wymaganiami metodologicznymi obowiązującymi w ramach dyscypliny nauki o kulturze i religii. Muszą one cechować się etycznością i społeczną odpowiedzialnością. Należy zadbać o umiędzynarodowienie wyników badań, które powinny być prezentowane i doceniane w międzynarodowym oraz krajowym obiegu naukowym. W tym celu trzeba starać się o publikacje w jak najlepszych czasopismach i wydawnictwach korzystających z systemu recenzji zewnętrznych. Należy zabiegać o pozyskiwanie grantów badawczych, przyznawanych przez krajowe i międzynarodowe instytucje naukowe. Ważne są także starania o cytowania w powszechnie uznanych bazach bibliometrycznych oraz o nagrody i wyróżnienia przyznawane przez podmioty i organizacje naukowe. Priorytetowym celem pozostaje osiągnięcie jak najwyższej kategorii w procedurach ewaluacyjnych.

               Zapewnieniu jakości badań służyć mają następujące działania:

  • publikowanie w wysoko punktowanych czasopismach i wydawnictwach
  • pozyskiwanie grantów i innych zewnętrznych źródeł finansowania badań naukowych
  • podejmowanie badań, których opublikowane wyniki mają wpływ na rozwój społeczeństwa
  • organizacja konferencji, seminariów naukowych, wymiany pracowników, wyjazdów na staże naukowe w kraju i za granicą
  • finansowanie badań wysokiej jakości i publikacji w renomowanych czasopismach krajowych i zagranicznych oraz publikacji książkowych
  • upowszechnianie publikacji związanych z Open Access
  • udział pracowników w konkursach i organizacja zespołów badawczych, w obrębie dyscypliny oraz interdyscyplinarnych
  • współpraca z Biblioteką Uniwersytecką w zapewnieniu dostępu do jak najszerszych zasobów literatury naukowej
  • zwiększanie mobilności pracowników, ich aktywności międzynarodowej w ramach konferencji, stypendiów i staży naukowych
  • nawiązywanie współpracy z zagranicznymi uniwersytetami, szkołami wyższymi i innymi jednostkami naukowymi.

 

 

Dydaktyka

               Wydział Studiów Kulturowych jako cel strategiczny stawia sobie zadanie prowadzenia procesu kształcenia studentów na najwyższym poziomie akademickim, przygotowania absolwentów do podjęcia pracy zawodowej i doskonałego funkcjonowania na rynku pracy, a także zadanie wykształcenia w nich postaw obywatelskich, patriotycznych i szacunku dla tradycji, dziedzictwa kulturowego  Podlasia, Polski, Europy oraz różnorodności kulturowej.

               Na każdym poziomie studiów kształcenia powinien istnieć ścisły związek między dydaktyką a działalnością naukową pracowników Wydziału.

               Wymierne wskaźniki jakości kształcenia obejmują efekty uczenia się oraz aktywności naukowej, społecznej i artystycznej studentów. W procesie stałego podnoszenia jakości kształcenia są wykorzystywane:

  • wyniki ankiet wypełnianych przez studentów
  • opinie uzyskiwane od pracodawców zatrudniających absolwentów i od innych interesariuszy zewnętrznych
  • oceny uzyskiwane przez Wydział w procesie akredytacji.

Cele związane z wysoką jakością kształcenia Wydział Studiów Kulturowych realizuje poprzez różnorodne działania, takie jak:

  • zapewnienie jak najwyższego poziomu edukacji poprzez powiązanie zajęć z kompetencjami naukowymi pracowników oraz dostosowanie programów studiów do różnorodnych metodologii i technik badawczych nauk humanistycznych
  • włączanie studentów do prac badawczych prowadzonych w zespołach kół naukowych i w projektach grantowych Wydziału
  • proponowanie szerokiej oferty wymiany studentów w ramach programu Erasmus+, zachęcanie studentów do udziału w różnych projektach wymiany międzynarodowej
  • organizacja zajęć w językach obcych dla studentów zagranicznych oraz rodzimych
  • proponowanie studentom wykładów, warsztatów i innych zajęć prowadzonych przez gości zewnętrznych
  • organizowanie otwartych seminariów naukowych, kursów, konkursów i workshopów
  • zapewnienie studentom dostępu do najnowszej literatury przedmiotowej, także obcojęzycznej, korzystanie z literatury obcojęzycznej w trakcie prowadzenia zajęć i w procesie przygotowywania prac dyplomowych
  • umożliwianie studentom publikacji wyników prac badawczych i zachęcanie do nich
  • organizowanie praktyk zawodowych i objazdów naukowych
  • proponowanie w ofercie edukacyjnej zajęć z osobami powiązanymi z instytucjami zatrudniającymi absolwentów studiów oraz uwzględnianie w tej ofercie oczekiwań przyszłych pracodawców
  • włączanie do programów studiów i sylabusów poszczególnych zajęć praktycznych aspektów wiedzy i umiejętności zdobywanych przez studentów
  • proponowanie zajęć nakierowanych na wykształcenie postaw kreatywnych i twórczego działania
  • wykształcenie u studentów postaw oraz praktyk uczenia się i zdobywania nowych kompetencji przez całe życie
  • systematyczny nadzór nad jakością zajęć prowadzony przez władze Wydziału i kierowników Zakładów.

Współpraca z otoczeniem

               Wydział studiów Kulturowych przywiązuje dużą rolę do współpracy z otoczeniem, dlatego celami strategicznymi w tym zakresie są:

  • tworzenie kompleksowej oferty usług eksperckich Wydziału na użytek otoczenia społeczno-gospodarczego województwa i regionu, w tym także w kierunku uwiarygodnienia absolwentów jako atrakcyjnych na rynku pracy, bo studiujących pod okiem ekspertów
  • tworzenie oferty współpracy, także prowadzenia zajęć, ze szkołami oraz instytucjami kultury
  • wychodzenie z inicjatywami współpracy partnerskiej z instytucjami kultury w regionie
  • tworzenie oferty różnorodnej współpracy ze środowiskami seniorów
  • tworzenie oferty absolwenckiej w kierunku wzmocnienia i obustronnie satysfakcjonującego wykorzystywania więzi absolwenckich dla rozwoju Wydziału.

 

Popularyzacja wiedzy naukowej

               Ważnym założeniem misji i realizowanej na jej podstawie strategii Wydziału Studiów Kulturowych jest popularyzacja wiedzy naukowej w jak najszerszym gronie odbiorców w różnym wieku, reprezentujących różne środowiska. Władze Wydziału powinny zachęcać pracowników do rozmaitych form prezentowania wyników badań w postaci publikacji, wykładów i wystąpień o charakterze popularnonaukowym oraz do organizacji konkursów wiedzy, a także ułatwiać kontakty pomiędzy pracownikami będącymi ekspertami w różnorodnych obszarach nauki a przedstawicielami mediów, urzędów i organizacji społecznych.

Promocja Wydziału

               Władze Wydziału wraz z pracownikami podejmują działania służące budowaniu pozytywnego wizerunku Wydziału w jego otoczeniu wewnętrznym i zewnętrznym. Działania promujące Wydział dotyczą następujących obszarów:

  • rekrutacja na studia
  • przebieg studiów
  • badania naukowe
  • współpraca ze środowiskiem społecznym.

Działalność artystyczna

               Wydział Studiów Kulturowych wspiera wszelkie formy działalności artystycznej swoich pracowników i studentów, w szczególności poprzez organizowanie spotkań twórców z publicznością, wystaw, koncertów i różnorodnych wydarzeń artystycznych. Bardzo ważne jest wspieranie studentów w prowadzonej przez nich działalności w zakresie sztuki teatralnej, fotograficznej i filmowej (oraz innych dyscyplin), a także działalności wystawienniczej.

Inne formy wsparcia

               Wydział Studiów Kulturowych troszczy się o pracowników i studentów poprzez uwzględnianie w organizacji procesu dydaktycznego ich potrzeb oraz wprowadzenie i utrzymanie kanałów szybkiej wymiany informacji między administracją, studentami i pracownikami naukowymi.

Wydział Studiów Kulturowych współpracuje z władzami Uniwersytetu i inicjuje dostosowanie wszelkich form sprawozdawczości do rzeczywistych potrzeb administracyjnych oraz dążenie do upraszczania procedur administracyjnych wdrażanych na Uniwersytecie. Zabiega także, aby wyróżniający się studenci oraz pracownicy dydaktyczni, naukowi i administracyjni byli wynagradzani za swoje osiągnięcia w godny sposób.

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.