Uwaga II rok I stopnia kulturoznawstwa.

W dniach 20.02.2024 r. od godz. 10.00 do 29.02.2024 r. do godz. 10.00 odbędą się zapisy na Warsztaty: dziennikarskie, teatralne, filmowe, fotograficzne, etnograficzne (do wyboru jeden spośród czterech proponowanych) w roku akademickim 2023/2024 w semestrze letnim. Prosimy o zapisanie się. Lista warsztatów wraz z opisem dostępna na stronie kulturoznawstwa .

 

 

WARSZTATY DO WYBORU:

ZAPISY NA WARSZTATY ODBYWAJĄ SIĘ PRZEZ SYSTEM USOS W DNIACH: 20.02.2024 r. od godz. 10.00 do 29.02.2024 r. do godz. 10.00

Do wyboru jeden warsztat spośród  czterech proponowanych:

 

Warsztaty filmowe  520-KS1-2WAR1

  1. Dr Tomasz Adamski

Warsztat filmowy ma na celu zapoznanie studentów z wiedzą niezbędną do samodzielnego stworzenia etiudy filmowej. W trakcie warsztatu studenci będą mieli możliwość zastosowania teoretycznej wiedzy w praktyce. W tym celu warsztat zostanie  podzielony na trzy etapy: preprodukcji, produkcji i postprodukcji.
Na etapie pierwszym studenci zostaną zaznajomieni z podstawami pracy z kamera filmową (aparatem fotograficznym). Przyswoją takie treści jak: przysłona, czas naświetlania, kompozycja ujęcia czy nagrywanie dźwięku. Zapoznają się również z treściami związanymi z planami filmowymi oraz podstawą pisania scenariusza filmowego.
Etap produkcji będzie polegał na stworzeniu samodzielnego scenariusza etiudy filmowej, opracowanie storyboardu, harmonogramu zdjęć oraz zebranie materiału audio i wideo.
Etap postprodukcji to montaż nakręconego wcześniej materiału tak, by efektem końcowym było wyprodukowanie krótkiej (od kilku do kilkunastu minut) etiudy filmowej.
Zaliczeniem projektu będzie wykonanie w kilkuosobowej grupie etiudy filmowej na opracowany wcześniej temat. Zajęcia kończą się wspólną projekcją stworzonych filmów oraz ich omówieniem.

Warsztaty etnograficzne 520-KS1-2WAR2

  1. Dr Artur Gaweł

Głównym celem warsztatów etnograficznych jest przeprowadzenie badań terenowych na wybrany temat związany z kulturą ludową regionu podlaskiego. Zebrany materiał będzie podstawą źródłową opracowania tekstowego, stanowiącego podstawę zaliczenia przedmiotu. Badania terenowe zostaną przeprowadzone w oparciu o przygotowany wcześniej kwestionariusz. We wstępie do warsztatów zostaną przekrojowo przedstawione główne zagadnienia etnografii regionu podlaskiego pozwalające uczestnikom warsztatów na wybór interesującego ich tematu badań. Zostanie również omówiona metodyka etnograficznych badań terenowych, ze szczególnym uwzględnieniem wywiadu jako podstawowego źródła pozyskania informacji.

 

Warsztaty filmowe 520-KS1-2WAR3

3.Mgr Anna Pawluczuk

Student w trakcie warsztatów, po zapoznaniu się̨ z teorią ma szanse by wykorzystać́ ją w praktyce w trakcie zadań filmowych. W trakcie warsztatów będą wykonywane praktyczne zadania filmowe, które mają doprowadzić do semestralnego projektu filmowego.

 

Warsztaty fotograficzne  520-KS1-2WAR4

4.Mgr Kamil Śleszyński

Podlasie to obszar niezwykle ciekawy dla badacza kultury tradycyjnej, zwłaszcza ze względu na wielokulturowość. Specyfika kulturowa tworzyła się na przeciągu stuleci pod wpływem oddziaływania wielu nacji i religii. Czynniki te ukształtowały bogate dziedzictwo kultury tradycyjnej, materialnej i duchowej, nacechowane archaizmami, widocznymi zwłaszcza w roku obrzędowym, folklorze muzycznym. W kalendarzu ludowym zachowały się liczne pozostałości pounickie oraz elementy charakterystyczne dla obszaru pogranicza. Pierwsze, terenowe badania etnograficzne na Podlasiu prowadzone były w XIX wieku. Pracowali tu między innymi Zygmunt Gloger, Józef Jaroszewicz, Celestyn Breń, Michał Fedorowski. Ekspedycje naukowe podjęto dopiero w drugiej połowie ubiegłego stulecia i dotyczyły głównie miejscowych gwar. W XX i na początku XXI wieku badania etnograficzne  prowadziły tu poszczególne osoby, zarówno profesjonaliści jak i amatorzy, część zebranego materiału została opublikowana. Na Podlasiu wyjątkowo długo utrzymywała się kultura tradycyjna, będąca wynikiem zacofania gospodarczego i gospodarki naturalnej. Proces jej zaniku rozpoczął się w latach 60. XX wieku. Negatywny wpływ na jej zachowanie wywarło zjawisko wyludniania się wsi w pasie wschodnim regionu. Potencjalnych informatorów jest już coraz mniej, jednak badacz kultury tradycyjnej wciąż ma szansę poznać ją z relacji osób, którym dawne zwyczaje były codziennością. 

 

 

2023/2024

I rok I stopnia -opisy konwersatoriów semestr letni 2023/2024

Student zobowiązany jest w roku akademickim zaliczyć trzy przedmioty do wyboru – jeden w semestrze zimowym, dwa w semestrze letnim.

Zapisy na przedmioty do wyboru odbędą się w systemie USOS w dniach
19.02.2024 r. od godz. 12.00 do 29.02.2024r. do godz. 12.00.

 

Do wyboru dwa przedmioty spośród czterech proponowanych:

 

 

 

1.Dr Rafał Kuczyński 30h

Przedmiot: Demi Moore Cecilia Galeriani and Virgin Mary: The History of Visual Arts in Three Images."  520-KS1-1KON37

The photo of the famous actress from the cover of "Vanity Fair" magazine, Leonardo's "Lady with an Ermine" and an iconic representation of Virgin Mary mark significant stages in the history of visual arts of the West. These three images will serve us as a starting point for a discussion concerning Medieval, Renaissance and Modern art. In our analysis we will focus on the technical foundations, the social role and the symbolic purpose of each of these images, trying to ground them in specific worldviews of epochs and communities, which made them possible. By asking a question about an understanding of nature, which underlies each of these images, we will be able to reflect on the historical change that took place in our notion of culture

 

2.Dr hab. Urszula Anna Pawluczuk 30h

Przedmiot -Wielonarodowość mieszkańców Podlasia 520-KS1-1KON42

Wyjątkowość  Podlasia z perspektywy wielowiekowego dziedzictwa kulturowego powstałego w wyniku współistnienia ze sobą bądź obok siebie wielu narodowości, grup etnicznych. Podlasie zamieszkiwali Polacy, posługujący się gwarami mazowieckimi, potomkowie Jaćwingów, Litwini, Rusini, mówiący gwarami o cechach białoruskich, ukraińskich i poleszuckich. Osiedlały się grupy narodowe Żydów, Niemców, Tatarów, Szkotów, Holendrów, Wielkorusów- Starowierów. Różnorodności narodowej, etnicznej towarzyszyły odmienności wyznaniowe.

 

 

 

  1. Dr hab. Marzanna Morozewicz Prof.UwB 30h

Przedmiot: Sztuka współczesna wybrane zagadnienia 520-KS1-1KON11

Tematyka konwersatorium skupiona zostanie na kilku wybranych zagadnieniach sztuki współczesnej – rozpatrywanych z punktu widzenia twórcy, artysty, „praktyka sztuki”. W oparciu o między innymi własne doświadczenia w tym zakresie, proponuję dialog koncentrujący się na trzech głównych wątkach:

  1. Analiza procesu kreacji artystycznej współczesnych twórców działających w obszarze sztuk wizualnych – ze szczególnym uwzględnieniem analizy tzw. sztuki kobiecej
  2. Znaczenie wątków autobiograficznych w sztuce współczesnej i ich wymiar autoterapeutyczny
  3. Ekspresja artystyczna jako zdolność sugestywnego wyrażania doświadczeń wewnętrznych

Konwersatorium wzbogacone będzie o działania warsztatowe, podczas których studenci skorzystają z wyjątkowej możliwości bezpośredniego, czynnego doświadczenia procesu kreacji artystycznej i praktycznego, osobistego „wejścia w materię sztuki”.

 

4.Prof. dr hab. Alicja Kisielewska 30h

Przedmiot: Telewizja w kulturze polskiej  520-KS1-1KON40

Tematyka konwersatorium dotyczy roli telewizji w kulturze polskiej. Spróbujemy zastanowić się, w historycznej perspektywie od początków medium w Polsce, w jaki sposób telewizja odbija kulturowe trendy oraz współtworzy polską kulturę. Przedmiotem refleksji będzie telewizja w Polsce ujmowana jako kultura zabawy oraz część życia codziennego. Przyjrzymy się poszczególnym okresom w historii telewizji polskiej, poczynając od jej początków, czyli od 1952 roku. Proponuję następującą periodyzację: telewizja z lat 1952 -1969; 1970-1991; lata 90. XX wieku oraz telewizja po 2000 roku. Przedmiotem szczególnej uwagi będą praktyki kulturowe związane z oglądaniem telewizji i inne praktyki kulturowe temu towarzyszące. W trakcie konwersatorium podjęte zostaną następujące zagadnienia: Zmieniająca się rolą widza-użytkownika; Oglądanie telewizji jako element stylu życia; Codzienne telewizyjne rytuały; Nowe praktyki oglądania telewizji – podglądanie i kłusownictwo medialne w poszukiwaniu wspólnot; Wirtualne projekty własnego „ja”; Telewizja jako przestrzeń kulturowej reprezentacji, rodzaj  lustra dla polskiej rzeczywistości i reprezentacja narodowej tożsamości.

 

2023/2024

II rok I stopnia -opisy konwersatoriów semestr letni 2023/2024

Student zobowiązany jest w roku akademickim zaliczyć cztery przedmioty do wyboru – dwa w semestrze zimowym, dwa w semestrze letnim.

 

Zapisy na przedmioty do wyboru odbędą się w systemie USOS w dniach
19.02.2024 r. od godz. 12.00 do 29.02.2024r. do godz. 12.00.

 

Do wyboru dwa przedmioty spośród czterech proponowanych:

 

 

Dr hab. Urszula Anna Pawluczuk

Przedmiot:  Wschód w kulturze Zachodu. Zachód w kulturze Wschodu.

 520-KS1-2KON41

Poruszymy problematykę oddziaływania na siebie kultur światowych. Prześledzimy wzajemny wpływ koncepcji życia m.in. religijnych, filozoficznych, politycznych, ekonomicznych pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Ukażemy czego Zachód nauczył się od Wschodu i na odwrót w XX/XXI wieku.  Na ile dziedzictwo Wschodu jest gotowe otworzyć się na zmiany i czy one są jedyną drogą do dorównania Zachodowi? Czy wręcz odwrotnie Wschód nie jest już obszarem kolonialnym ani orientu a silną konkurencją, z którą Zachód musi prowadzić nieustanny dialog.

 

Dr Barbara Olech 

Przedmiot: Turystyka kulturowa.

520-KS1-2KON45

Serdecznie zapraszam do udziału w konwersatorium „Turystyka kulturowa na Podlasiu”. Podczas spotkań zdefiniujemy, czym jest turystyka kulturowa i jakie są czynniki jej rozwoju. Porozmawiamy o dziedzictwie kulturowym i jego wpływie na turystykę. Zastanowimy się, które eventy mają moc przyciągania turystów i jakimi szlakami mogą oni chcieć podążać.

 

 

 

 

 

Dr Marek Kowalczuk

Przedmiot: Spotkanie kultur: judaizm, chrześcijaństwo pierwotne i świat grecko- rzymski. 

430-KS1-2KON36

Od czasu pojawienia się na Bliskim Wschodzie kultury hellenistycznej weszła ona w dialog z kulturą judaistyczną a później z tworzącym się chrześcijaństwem, czego przejawy znajdujemy już na kartach Biblii. Dialog ten nie zawsze przebiegał w sposób spokojny, jednak jego rezultaty w istotny sposób wpłynęły na formowanie się kultury europejskiej. W tym wykładzie pragnę przestawić dzieje spotkania różnych wizji świata, analizując teksty hellenistyczne, judaistyczne i chrześcijańskie z okresu od III w. p.n.e., do III w. n.e.

  1. Rosik, Kościół a Synagoga, Wrocław 2016.
  2. Manns, Jerusalem, Antioche, Rome. Jalons pour une theologie de l’Eglise de la circoncision, Milano 2009.
  3. Wojciechowski, Wpływy greckie w Biblii, Kraków 2012.
  4. Chrostowski, Między Synagogą a Kościołem, Kraków 2015.

 

Dr Sebastian Kochaniec 30h

Przedmiot: Kultura powtórzenia. Zjawisko remasteru w grach, sztuce i innych mediach. 520-KS1-2KON44

Konwersatorium koncentruje się na problemie różnorodnych form powtórzenia występujących we współczesnych mediach. Uczestnicy dyskutować będą nad takimi zagadnieniami jak remake i remaster różnorodnych form wyrazu artystycznego: kina, komiksów, gier, literatury - łatwo przyswajalnych produktów kultury popularnej, które czerpią z nostalgicznej tęsknoty za dziecinnym okresem, często ograniczając się do powielania utartych schematów.  Doświadczamy kolejnych edycji gier, książek, filmów i seriali, które niewiele różnią się od poprzednich. Pogrążamy się w remakach remaków, co prowadzić może do konkluzji, że żyjemy w kulturze powtórzenia. Powstaje tym samym pytanie, czy współczesna kultura może być twórcza czy już tylko odtwórcza.

 

 

 

 

2023/2024

III rok I stopnia -opisy konwersatoriów semestr letni 2023/2024

Student zobowiązany jest w roku akademickim zaliczyć trzy przedmioty do wyboru – dwa w semestrze zimowym, jeden w semestrze letnim.

 

Zapisy na przedmioty do wyboru odbędą się w systemie USOS w dniach
19.02.2024 r. od godz. 12.00 do 29.02.2024r. do godz. 12.00.

 

Do wyboru jeden przedmiot spośród dwóch proponowanych:

 

 

  1. Dr hab. Urszula Anna Pawluczuk 30h

Przedmiot: Prasa w rozwoju historycznym 520-KS1-3KON41

Wyposażenie studenta w rozszerzoną wiedzę i umiejętności z zakresu historii prasy . Pre-prasa od starożytności do wynalazku Gutenberga w Europie. Prasa periodyczna w XVII i XVIII wieku w Europie. Prasa codzienna w USA i Europie i na początku XX wieku. Czasopisma XIX i początku XX wieku w Europie i USA. Prasa białostocka okresu międzywojennego.

 

  1. Dr Artur Gaweł 30h

Przedmiot: Rok obrzędowy na Podlasiu 520-KS1-3KON39

Kultura ludowa regionu Podlasia wyróżnia się niezwykłym bogactwem dorocznych obrzędów i zwyczajów, co jest wynikiem zróżnicowania etniczno-narodowościowego i religijnego jego mieszkańców. Niewątpliwie wpływ na ten stan rzeczy miało położenie tego regionu między wschodnimi i zachodnimi Słowianami, a także ludami bałtyckimi. Tak jak wszystkie inne zjawiska w kulturze ludowej obrzędy i zwyczaje zmieniają się w czasie, można zaobserwować proces ich stałego zaniku i zubożenia. Podczas zajęć zostaną przedstawione zarówno zwyczaje i obrzędy, które już zaginęły, jak i te występujące współcześnie. Wszystkie zostaną zaprezentowane w klasycznym układzie, to jest zgodnie z podziałem na cztery pory roku. W pierwszej kolejności zostaną omówione zwyczaje i obrzędy zimowe, z najważniejszym świętem tej pory roku czyli Bożym Narodzeniem, zwanym niegdyś Godami. Obrzędowość wiosenna wyróżnia się swoim bogactwem na tle pozostałych pór roku. Święta obchodzone przez Słowian w tym czasie wiązały się z kultem odradzającej się po zimie przyrody, co jest szczególnie widoczne podczas święta Zielonych Świątek. Wśród świąt letnich na uwagę zasługuje wigilia św. Jana oraz święto Matki Boskiej Zielnej. Zostanie omówiona również bogata obrzędowość związana ze żniwami i dożynkami. Jesienią wspominano zmarłych, przy czym w chrześcijaństwie mówimy o święcie zmarłych, natomiast w przedchrześcijańskiej tradycji obchodzono dziady. Bazę źródłową zajęć będzie stanowić zarówno literatura przedmiotu, jak i wiadomości zebrane przez prowadzącego zajęcia podczas badań terenowych. W trakcie tych badań został zebrany również bardzo bogaty materiał ilustracyjny, który zostanie przedstawiony podczas wykładów. Zajęcia są skierowane do wszystkich osób zainteresowanych kulturą ludową Podlasia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2023/2024

I rok II stopnia -opisy konwersatoriów semestr letni 2023/2024

Student zobowiązany jest w roku akademickim zaliczyć trzy przedmioty do wyboru – dwa w semestrze zimowym, jeden w semestrze letnim.

 

Zapisy na przedmioty do wyboru odbędą się w systemie USOS w dniach
19.02.2024 r. od godz. 12.00 do 29.02.2024r. do godz. 12.00.

 

Do wyboru jeden przedmiot spośród dwóch proponowanych:

 

Dr Kamila Drapało

Przedmiot: „Vulnerability, Autonomy, and Imagination: a Quest for the Flourishing of Human Life” 520-KS2-1KON34

This course will delve into fundamental philosophical and cultural concepts that shape our understanding of what it means to lead a truly flourishing life. The curriculum includes a study of Martha C. Nussbaum's philosophical foundations, examining historical milestones in philosophical thought such as rationality, relativity, and the evolving concept of human dignity. The course will also connect classical philosophical ideas with their contemporary relevance and investigate the dynamic relationships between philosophy and other cultural disciplines. The course objectives include fostering a deep understanding of key philosophical concepts related to vulnerability, autonomy, and imagination, encouraging critical thinking through engaging discussions and debates, bridging the gap between classical philosophical ideas and their relevance in the modern era, cultivating an appreciation for the role of imagination in human flourishing, and exploring the intersections of philosophy with other cultural studies disciplines. The course challenges perceptions, encourages self-reflection, and ultimately seeks to uncover the foundations for a flourishing human life.

 

prof. dr hab. Antoni Mironowicz

Przedmiot: Swój i obcy w kulturze europejskiej 520-KS1-2KON35


Tematem konwersatorium jest definiowanie pojęcia „swój i obcy” w kulturze europejskiej. Zagadnienie to będzie rozpatrywane w aspekcie historycznym i współczesnym. Zdefiniowanie tego problemu w kontekście zmieniającej się struktury narodowo-etnicznych poszczególnych państw europejskich ma istotne znaczenie w kształtowaniu ich tożsamości. Podczas zajęć poruszone zostanie zagadnienie miejsca kultury przybyłych emigrantów z obszarów pozaeuropejskich i jej roli wżyciu codziennym Europejczyków.
Słowo „obcość” obdarzone jest współcześnie odcieniem pejoratywnym. W potocznym rozumieniu kojarzy się z czymś niepoznanym, niebezpiecznym i wrogim. Historia zna wiele przykładów kiedy to odmienność etniczna, kulturowa lub wyznaniowa była powodem masowych mordów, prześladowań. To co odmienne od zawsze budziło w ludziach lęk i niepokój. Problematyka swojskości i obcości zajmuje ważne miejsce w rozmaitych nurtach myśli socjologicznej, Wynika to z faktu, że napięcie między swojskością a obcością jest zasadniczym składnikiem procesów rozgrywających się w sferze emocjonalnej i intelektualnej.
Europejczycy nie brali pod uwagę że mieszkańcy innego kontynentu mogli być takimi samymi ludźmi, jakimi byli oni sami. Zakorzeniony w przybyszach europocentryzm nie pozwalał im na przyjęcie do świadomości tego, że gdzieś na świecie mogą istnieć zupełnie inne wzory zachowań. W oczach Europejczyków, ze względu na swoją odmienność etniczną i kulturową, przybysze byli obcymi. W opinii samych Europejczyków nie wszyscy mieszkający na kontynencie obywatele są swoi a znaczna ich część to obcy, pomimo, że żyją i pracują wśród nich.

 

 

 

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.