Z wielką przyjemnością umieszczamy sprawozdanie studentki I roku studiów I stopnia Emanueli Zdanewicz, która w ramach delegacji Wydziału Studiów Kulturowych uczestniczyła w tegorocznym Kongresie Kultury Polskiej. Pani Emanueli gratulujemy odwagi i czekamy na przyszłoroczną relację.
Sprawozdanie:
W dniu 7 listopada 2023 roku odbył się Pierwszy Kongres Kultury Polskiej w Ożarowie Mazowieckim. Było to pierwsze wydarzenie zrzeszające środowiska zajmujące się szeroko pojętą
kulturą. Federacja Kultury Polskiej motywuje się poczuciem odpowiedzialności za kształt polskiej kultury, pragnie, by była ona zakorzeniona w wartościach, które je tworzyły jednocześnie wyznaczając drogę na przód.
Pod hasłem "Łączy nas kultura" kryje się idea podejmowania wielowymiarowych działań integrujących różne środowiska.
Prelegentami były osoby cieszące się uznaniem i zaangażowaniem w tworzeniu i wspieraniu projektów kulturalnych oraz sponsorzy, mecenasi, liderzy i twórcy tacy jak:
Wojciech Kaczmarczyk – dyrektor Narodowy Instytut Wolności
Bp Artur Ważny – przewodniczący ds. Nowej ewangelizacji
Andrzej Dubiel – prezes fundacji Muza Dei centrum nowej kultury
Kamil Zbozień – przedsiębiorca, twórca wydawnictwa RTCK
Aneta Liberacka – prezes fundacji medialnej 7, redaktor naczelna portalu stacja7
o. Michał Legan OSPPE – kierownik redakcji katolickich TVP
Tomasz Samołyk – youtuber, twórca materiałów wideo o kulturze, sztuce, kościele i sprawach społecznych
Leszek Zduń – aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, lektor, reżyser, prezes Fundacji Teatr Klasyki Polskiej
Aleksander Bańka – filozof, dr hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego
Jasiek Mela – podróżnik, społecznik, mówca motywacyjny
Igor Zalewski – założyciel Akademii retoryki
Kluczowym aspektem, nad którym pochylali się mówcy to budowanie kultury dialogu, kultury spotkania w czterech wymiarach:
Czas ważniejszy niż przestrzeń
Jedność ważniejsza od konfliktów
Rzeczywistość ważniejsza od idei
Całość ważniejsza niż część
W myśl przemowy noblowskiej Olgi Tokarczuk musimy stać się czułymi narratorami, by różnorodność była jednocząca, a nie dzieląca. Kultura ma nas splatać.
Nie zabrakło mowy o Polakach, którzy krzewili kulturę polską podczas II wojny światowej – przywołanie postaci Natali Tułasiewicz, która podczas wywózki do niemieckich obozów pracy pracowała z dziewczętami. Obecnie jest Błogosławioną w Kościele Katolickim, obraną za patronkę nauczycieli.
Podkreślane były trzy wartości, na których przyszłe działania mają się opierać: prawda, dobro, piękno.
Na koniec był czas wspólnych rozmów, wymiany doświadczeń oraz spostrzeżeń związanych z budowaniem i tworzeniem kultury.
Podsumowując mienione wydarzenie, to duże przedsięwzięcie, które nie ogranicza się do jednego środowiska kulturalnego. Tak jak Olga Tokarczuk w swojej mowie noblowskiej zwraca uwagę, że "Świat jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot" ważna jest otwartość na dialog jako ten czuły narrator. To pozwala na różnorodne spojrzenie na twórczość, a prawda, dobro i piękno mają przypominać o celu budowania i tworzenia Kultury Polskiej na kolejne pokolenia.