Akademia kompetencji kulturowych mieszkańców wojewódtzwa podlaskiego

AKADEMIA KOMPETENCJI KULTUROWYCH MIESZKAŃCÓW WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO

KIEROWNIK PROJEKTU: prof. dr hab. Alicja Kisielewska

KOORDYNATOR PROJEKTU: dr Joanna Mytnik-Daniluk

ŹRÓDŁO FINANSOWANIA: Projekt finansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”

OKRES REALIZACJI: 2022-2024

NR PROJEKTU: NdS/536257/2021/2021

OPIS PROJEKTU:

Głównym celem projektu było powołanie „Akademii kompetencji kulturowych mieszkańców województwa podlaskiego” prowadzonej przez doświadczonych dydaktyków i naukowców – pracowników Wydziału Studiów Kulturowych UwB.

Realizując poszczególne działania w ramach działalności „Akademii”, takich jak: wykłady, warsztaty, tworzenie filmów edukacyjnych, uzyskano następujące efekty:

• podniesiono poziom kompetencji kulturowych mieszkańców województwa podlaskiego – dzieci, młodzieży i dorosłych np. w zakresie zrozumienia pojęcia kultura, interpretacji baśni i legend z Podlasia, zrozumienia pojęć związanych z kulturą tradycyjną regionu, doskonalenia kompetencji kulturowych w zakresie krytycznego odbioru filmów, seriali oraz programów telewizyjnych, nabycia wiedzy dotyczącej specyfiki dzisiejszych form komunikacji;
  • mieszkańcy województwa podlaskiego nauczyli się nowych kompetencji kulturowych po pandemii, np. dotyczących uwarunkowań ekonomicznych i społeczno-kulturowych wytwarzania tekstów kultury, kompetencji komunikacyjnych
  • mieszkańcy województwa podlaskiego nabyli umiejętności interpretacji poszczególnych zjawisk kulturowych, np. poprzez rozwijanie przygotowania młodych widzów do życia w społeczeństwie, nabycie umiejętności interpretacji tekstów kultury, nabycie umiejętności odczytywania znaczeń symbolicznych, a także interpretacji wytworów ludzkiej wyobraźni;
  • pobudzono aktywność kulturową różnych grup mieszkańców województwa podlaskiego: dzieci, młodzieży licealnej, osób dorosłych i seniorów;
  • spopularyzowano kulturę regionalną wśród mieszkańców województwa podlaskiego, np. poprzez rozwijanie znajomości baśni i legend z Podlasia, próbę rekonstrukcji wizji świata, jaka była udziałem naszych przodków, wykonywanie podlaskiego ręcznika obrzędowego, zapoznanie ze sposobami wykorzystywania roślin i ziół w polskiej tradycji ludowej, zdobycie umiejętności rozpoznawania wybranych roślin i ziół występujących w Polsce i na Podlasiu.

NAJWAŻNIEJSZA PUBLIKACJE:

KSIĄŻKA

AKADEMIA KOMPETENCJI KULTUROWYCH MIESZKAŃCÓW WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO. Raport z badań pod redakcją Alicji Kisielewskiej i Joanny Mytnik-Daniluk

FILMY

ALFABET KULTURY TRADYCYJNEJ WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO

PREZENTACJA PROJEKTU

Akademia - podsumowanie (promocja książki połączona z debatą)

debata_plakat4.jpg